Hořicko - Obce Hořicka - Miletín - Miletín otevře v Česku první muzeum věnované ochotnickému divadlu Neděle 4. prosince 2022 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Miletín otevře v Česku první muzeum věnované ochotnickému divadlu

Národní divadlo českého Podkrkonoší je název nově vznikajícího muzea, které už několik let buduje miletínský Divadelní soubor Erben v prostorách tamního zámku. Vůbec první expozice svého druhu v Česku bude slavnostně otevřena v sobotu 12. srpna.

„Přípravy na otevření muzea probíhají už od roku 2002. Exponáty pro stálou výstavu poskytly například muzea a divadelní spolky z celého regionu,“ říká předseda Divadelního souboru Erben Miloslav Hýbner. Zároveň ale dodává, že sbírka ještě není kompletní.

Muzeum, které na zámku zaplnilo zatím šest sálů a rozkládá se na ploše o rozloze dvě stě dvacet metrů čtverečních, se nadále buduje a postupně doplňuje. „Jak rychle se nám podaří expozici dokončit, bude záviset na financích. V této fázi otevíráme první, jakousi vstupní část,“ poznamenal Hýbner.

Z geografického hlediska reprezentuje Národní divadlo českého Podkrkonoší poměrně širokou oblast severovýchodních Čech. Jde o území, kde se dříve hojně hrálo a mnohdy stále ještě hraje tradiční české divadlo. Zahrnuje území od České Lípy až po Hradec Králové a částečně i Broumovsko. „Jiná expozice takového pojetí u nás zatím neexistuje,“ zdůraznil Hýbner.

Tvůrci muzea chtějí vzdát hold svým předchůdcům a připomenout historii sousedského či lidového divadla, jeho význam pro českou kulturu a společnost obecně. Návštěvníci uvidí například unikátní sbírku obrázků malovaných opon, rekvizity z divadelních her, kostýmy, kulisy, plakáty, různé písemnosti, ukázky stavby jeviště, rozličné typy osvětlení od petrolejek po dnešní nasvětlovací techniku a řadu dalších exponátů, jejichž prostřednictvím budou moci nahlédnout do zákulisí. Snahou projektu je přiblížit vývoj a proměnu ochotnické scény od jejích počátků až po současnost.

Stálá expozice zároveň dokládá, že ochotnické divadlo není ani dnes prázdným pojmem, ale že stále žije a na mnoha místech v posledních letech prožívá renesanci. Ostatně na dlouholetou ochotnickou tradici předchozích generací navazuje i místní soubor, který v Miletíně každoročně pořádá vyhledávanou přehlídku amatérských divadel.


(jn)