Hořicko - Obce Hořicka - Miletín - Zbytečné zvyšování poplatků OSA kritizují nejen starostové Neděle 24. září 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Zbytečné zvyšování poplatků OSA kritizují nejen starostové

 Jako by toho nebylo dost. Na začátku července starosty obcí a měst rozčílila vyhláška týkající se zákazu konání akcí po 22. hodině, a už se na ně hrnou další komplikace.

Tentokrát je na vině Ochranný svaz autorský (OSA), který plánuje od příštího roku zvýšit poplatky za autorská práva. Starostové měst a obcí se proti navýšení ale bouří, dokonce podali stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a na ministerstvo kultury.

„Je to nesmysl. Další házení klacků pod nohy. Ty poplatky už jsou teď strašně vysoké, podle mě by se měly zrušit úplně a ne je navyšovat. Nikdo nebude chtít nic pořádat. Vemte si, že například připravíte dětský den, kde budete vybírat dobrovolné vstupné. Za peníze byste pak rádi zakoupili třeba novou prolézačku, ale nebudete mít dost, protože pokud na akci bude hrát hudba, odevzdáte třeba polovinu vybrané částky OSA," rozčiluje se starosta Miletína Miroslav Nosek a pokračuje:

„Jakoby nestačil nesmyslný zákaz pořádání akcí po desáté hodině večerní. Oni snad chtějí, abychom vůbec nežili a seděli jen doma u televize," reaguje Nosek tak na vyhlášku, která bude platit již od prvního října a která se týká právě pořádání „hlučných" akcí po desáté hodině večerní. Jak nedávno upozornilo ministerstvo vnitra, obce a města už nebudou moci udělovat výjimky na rušení nočního klidu.

Plánované zvýšení poplatků Ochranného autorského svazu se nelíbí ani dalším starostům, kteří jen nechápavě kroutí hlavou nad další přítěží pro pořadatele akcí. „Z devadesáti procent pořádáme malé akce asi tak pro čtyřicet až šedesát lidí. Není to o výdělku. Hodně financujeme z obecního rozpočtu a každé další náklady jsou pro nás zbytečnou zátěží," zlobí se starosta Konecchlumí Aleš Hlawatschke, který se bojí toho, že zdražení ze strany OSA odradí pořadatele, ale i návštěvníky vesnických zábav.

„Budeme muset zvednout ceny vstupného. Nedokážu si ale upřímně představit, že by někdo chtěl za vesnický ples zaplatit vstupné třeba ve výši dvou set korun. Tento krok podpoří akorát tak akce pořádané na černo," zamýšlí se konecchlumský starosta, kterého stejně jako jeho kolegy nedávno velmi rozčílil zákaz konání akcí po desáté hodině.

Ani starostu Vysokého Veselí Luboše Holmana chystané zdražování ze strany svazu nepotěšilo. „Dozvěděl jsem se to dnes ráno a upřímně mě to nemile překvapilo. Rozhodně podepíšu chystanou petici proti tomuto kroku," říká Holman, který rovněž nerozumí důvodu zvyšování poplatku. „Zajímalo by mě, co k tomu Ochranný svaz autorský vede. Vlastníci těchto práv jsou buď nenasytní, nebo si pracovníci OSA chtějí přihřát vlastní polívčičku," přemýšlí Holman nahlas.

Ředitelka Základní umělecké školy v Jičíně Jaroslava Komárková těžko hledá slova, která by vyjádřila, jak moc jí tato situace přijde absurdní. „To snad není ani možné. Přímo nehorázné! Oni už opravdu nevědí, jak lidi zruinovat. Vezměte si třeba domovy dětí a mládeže. Když jedou někam vystupovat, platí OSA už tak vysoké poplatky, a to za počet míst v sále, ne za skutečný počet návštěvníků. Chápete tu logiku?" říká nazlobeně ředitelka ZUŠ a pokračuje: „Navýšení o padesát procent? To nemůžou myslet vážně. Já vážně už nevím, co bych k tomu ještě řekla."

Zvýšení poplatků považuje za nesmyslné i europoslanec Tomáš Zdechovský. „Zvýšení sazebníku až o 50 procent už teď nesmyslných poplatků OSA a dalších autorských svazů je naprostá prasárna. Klasické zneužití nekontrolovaného monopolu. Všichni, kdo jsme pořádali koncerty nebo plesy, víme, za jaké nesmysly se zde platí poplatky. A opravdu si vůbec nejsem jistý tím, že by třeba za Orffovu Carminu Buranu byl někdo touto organizací skutečně vyplácen, i když my jsme za 15 sekund z této skladby jim peníze zaplatili. Podle mě je tedy současné navýšení naprosto neakceptovatelné, a mělo by se proti tomu již zasáhnout. Osobně to příští týden proberu s našimi právníky. Jinak se budeme bát kdekoliv pustit hlasitě rádio, aby na nás nevyskočil zpoza stromu ukrytý úředník z OSA a vykřikne: Zaplať nebo zemři," zní oficiální vyjádření europoslance.

Jiří Vydra, kastelán z Valdštejnské lodžie považuje OSA za negativní organizaci, která dělá všechno proto, aby demotivovala pořádání malých komorních koncertů. „Upřímně nevím, co říct. Čekám, jak na tento krok zareagují samotní umělci," odsuzuje krok OSA Vydra.

Autor: Pavla Franzkiová, zdroj: http://jicinsky.denik.cz