Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořice - město, kde radnice mlčí jako kámen Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
26.8.2005 - Jakub kašpar
Hořice - město, kde radnice mlčí jako kámen

Hořice se oprávněně pyšní řadou výjimečných věcí – ať už jde o trubičky, kámen a sochaře anebo 300 zatáček Gustava Havla. Jsou ale věci, kterými se radnice chlubit příliš nemůže. Jednou z nich je přístup k rozhodování a občanům. Dobře to ukazuje aktuální příklad prodeje městských pozemků spolčenosti Lidl. Zastupitelstvo schválilo první krok k tomu, že přímo v centru vyroste uniformní hala supermarketu a vyplní prostor mezi náměstím a barokním strozziovským zámečkem. 

O tom, že se městské pozemky budou prodávat právě Lidlu, jsme se dozvěděli těsně před zasedáním zastupitelstva 13. června. Nikoli ale od zastupitelů nebo z programu zastupitelstva, ale z článku, který ze stránek Jicinsky.net převzal oficiální městský web. První informace a nákresy plánované stavby uznal starosta Ladislav Vrba za vhodné zveřejnit až den po rozhodnutí zastupitelstva (poté co se pod zmíněným článkem rozpoutala bouřlivá diskuse). Za zmínku stojí i to, že zasedání zastupitelstva se konalo zcela mimořádně už od 14:00, namísto obvyklé 17. hodiny. Že by proto, aby na něj mohlo přijít co nejméně kritiků?

Starosta tvrdí, že stavba, která prý „zvelebí prostor, který bychom sami upravit nedokázali“, se velmi liší od původního návrhu Lidlu a byla upravena podle připomínek městského architekta. Pak je tedy s podivem, že se neliší od prodejen Lidl téměř kdekoli jinde (Vsetín, Trutnov…) – rozdíl je v tom, že v jiných městech obvykle nestojí v samotném centru města, ale na jeho okraji v obchodní zóně.

Požádal jsem 16. června město o informace, které s projektem souvisí – jak byl zveřejněn záměr pozemky prodat, jak způsobem město projednalo záměr postavit v centru supermarket s občany, jaké budou dopady na životní prostředí (hluk, prašnost, nárůst dopravy), apod. Podle platného zákona o svobodném přístupu k informacím (č. 106/1999 Sb.) má město 15denní lhůtu na jejich poskytnutí. Město nejenom, že lhůtu nedodrželo, ale v dopise, který mi 12. července napsal starosta, nebyla z mnou požadovaných informací dostatečně zodpovězena žádná. 

Proto jsem 21. července dalším dopisem vysvětlil, že a proč je odpověď nedostatečná a svoji žádost o informace jsem ještě upřesnil. Odpověď pana starosty byla rychlejší než blesk – datovaná 22. července – v níž mě pan starosta oznámil, že odjíždí do zahraničí na dovolenou, a proto město nedodrží zákon a neodpoví včas. Lhůta uplynula 5. srpna a město nejen, že neodpovědělo včas – pro jistotu neodpovědělo vůbec. 

Závěr? Vedení města rozhodlo o zásadním zásahu do tváře městského centra, aniž by se na cokoli ptalo občanů. Nejenom to – dokonce se neobtěžovalo nám to ani předem oznámit. Rozhodlo o stavbě, která bude znamenat další dopravní zátěž, aniž by vědělo, jakým způsobem se s takovou zátěží životního prostředí vyrovnat. Rozhodlo o tom, že přímo v centru umožní vznik takové konkurence místním podnikatelům, které nemohou ze zcela objektivních důvodů dost dobře konkurovat. A dokonce i poté, co bylo rozhodnuto, město veškeré další informace tají.

Myslím, že by město kamenné krásy mělo dostat nový přídomek – město s radnicí, mlčící jak kámen. Pevně doufám, že se za nechutí informovat skrývá pouze šlendrián a neschopnost, a ne něco horšího.


Jakub Kašpar, Hořice

Zde je i odkaz na dokumenty související s výstavbou supermarketu LIDL v Hořicích