Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Lidl vyzval Hořice, aby dodržely dohodu, jinak se bude soudit o miliony korun Pondělí 30. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
7.6.2007 - www.jicinsky.net
Lidl vyzval Hořice, aby dodržely dohodu, jinak se bude soudit o miliony korun

O deset milionů korun jako náhradu škody je připraven zažalovat Hořice obchodní řetězec Lidl, pokud starosta během několika následujících dnů odmítne podepsat smlouvu na prodej pozemků nad náměstím vedle zámku. Firma se tak snaží přimět město, aby dodrželo své závazky z června 2005 a umožnilo výstavbu prodejny na původně přislíbeném místě.

Hořičtí zastupitelé se však i pod hrozbou mnohamilionové sankce nechtějí vzdát a stále věří, že se jim podaří dospět ke kompromisní dohodě.

„Firma Lidl po důkladném přezkoumání celé záležitosti dospěla k závěru, že chce ve své investici pokračovat na původně dohodnutém místě. Upozornila nás, že vydáním platného územního rozhodnutí na výstavbu byla splněna podmínka k uzavření kupní smlouvy na pozemky. Pokud bychom ji odmítli do dvaceti dnů podepsat, je připravena se bránit soudní cestou,“ oznámil na pondělním zasedání zastupitelstva starosta Ivan Doležal.

Dodal, že firma případnou náhradu škody spojenou s přípravou projektu a ušlého zisku vyčíslila na deset milionů korun.

„Podle právního rozboru, který jsme si nechali udělat, bychom soudní spor prohráli a případná sankce by se pohybovala v rozpětí od šesti do dvanácti milionů korun,“ prohlásil Doležal.

Zastupitelé se ale i přesto rozhodli hrát vabank. Podle jejich většinového mínění totiž není reálné požadovanou dvacetidenní lhůtu dodržet a s řetězcem chtějí ještě jednat.

Zatímco až dosud nekompromisně trvali na tom, že diskontní prodejnu přímo nad náměstím si nepřejí, a jako kompromisní řešení nabízeli jiné lokality, nyní jsou ochotni pod hrozbou žaloby Lidl do centra města pustit. Zároveň však chtějí získat některé garance, například ohledně architektonického řešení budoucího obchodu a také výstavby náhradní městské jídelny, neboť ta stávající by musela prodejně ustoupit.

Zastupitelé pověřili starostu, aby s firmou Lidl zahájil jednání právě v návaznosti na jídelnu, dále ve věci architektonického vzhledu prodejny před povolením k její výstavbě a řešení dopravní situace s ohledem na budoucí provoz supermarketu. Z usnesení jasně vyplývá, že teprve až po dořešení těchto tří bodů má starosta městskému zastupitelstvu předložit ke schválení smlouvu o prodeji pozemků.

Nejasnosti stále přetrvávají nad jídelnou, jejíchž služeb podle provozovatele, kterým je ZD Dobrá Voda, využívá asi 850 pravidelných strávníků, z toho prý zhruba polovina přímo na místě. Právě jídelna však podle dříve uzavřené dohody mezi městem a obchodním řetězcem může v nastávajícím sporu sehrát klíčovou roli. Bez dokončení nové jídelny, včetně její kolaudace, nemůže totiž firma začít stavět svoji prodejnu.

Hořice sice mohou od Lidlu získat nový stravovací provoz, firma však loni přišla s další nabídkou. Místo stavby náhradní vývařovny v jiné části Hořic navrhla jako alternativu finanční kompenzaci za demolici dnešního objektu vedle zámku. Za odpovídající považuje vyplacení čtrnácti milionů korun, alespoň tak zněl první návrh.

Tato suma se však zastupitelům zdá být příliš nízká. Řada z nich se proto domnívá, že by měla být podstatně vyšší, pokud by se o této variantě mělo vůbec uvažovat. „Měli bychom trvat na tom, aby firma postavila novou jídelnu,“ opakovně prohlásil například zastupitel Václav Šmatolán.

Starosta tvrdí, že ze strany města je vůle jednat a dospět k dohodě, a to i přesto, že nemá jistotu, jak zareaguje druhá strana. „Jsme si vědomi rizika, do kterého jdeme, ale současně chceme s firmou ještě jednat, abychom některé věci upřesnili. Pokud bychom teď něco narychlo podepsali, ztratili bychom příležitost cokoliv vyjednat,“ míní Doležal.


(jn)