Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Rozhodnutí kraje: Sloučíme tři hořické školy Sobota 24. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Rozhodnutí kraje: Sloučíme tři hořické školy

Rada kraje se ve středu (2.3.2011) dohodla na sloučení gymnázia, obchodní akademie a zemědělské školy v Hořicích.

Když 17. listopadu vyšli hořičtí studenti do ulic a protestovali proti zrušení čtyřletého gymnázia, ještě netušili, že situace bude během několika měsíců mnohonásobně horší. Přidal se k tomu ještě navíc návrh kraje jakožto zřizovatele: sloučit gymnázium se zdejší obchodní akademií. Před třemi týdny na setkání ředitelů hořických středních škol se zástupci kraje přišla další rána: v rámci optimalizace ve školství by se mělo sloučit nejen gymnázium s obchodní akademií, ale i se zemědělskou školou. Návrh schválila ve středu už i Rada kraje.

,,V prvním momentu jsme byli v šoku, vůbec jsme o této možnosti neuvažovali. Rozhodně jsme s touto variantou nesouhlasili,“ řekla Eva Slámová z hořického gymnázia, pověřená vedením školy po odchodu Josefa Lindauera.

Hlavní důvody kraje jsou jasné a neustále se opakují, v Hořicích je pět středních polonaplněných škol, sloučením ušetří až 1,5 milionu korun. Pokud studenti opustí objekt gymnázia, uspoří se dalších 800 tisíc ročně na pronájmu (budova totiž patří městu).

Do vyjednávání se pustil i starosta Hořic Ivan Doležal, na zasedání zastupitelstva města řekl: ,,Nabízeli jsme možnost, že kraji nájem odpustíme nebo mu bezplatně převedeme budovu. Tento návrh ale neprošel.“ Zastupitelka Iva Šedivá (ČSSD) si myslí, že by měl starosta ve svém snažení dále pokračovat.

,,Můžeme starostu zaúkolovat, aby dál vyjednával. Z osobní zkušenosti zastupitele na kraji ale vím, že tam vás stejně nikdo neposlouchá a vždycky si vše udělají, jak chtějí jeho představitelé,“ namítl Zikmund Winter (ODS), který tak má jako krajský zastupitel poslední možnost, jak sloučení zabránit, a to na zasedání 24. března, kde by měl padnout definitivní verdikt.

Jak ale bude nová škola vypadat v praxi? Jisté je, že první rok by měl každý vzdělávací ústav zůstat na svém místě a v následujících letech se budou studenti gymnázia stěhovat do jedné z dalších dvou škol.

,,Budou se otvírat všechny obory, které jsou pro tento rok uvedeny na našich stránkách. Rodiče se nemusí obávat, že žák k nám nastoupí, a pak školu kvůli slučování nedostuduje. Naopak. Proběhnou maximálně přesuny z budovy na budovu,“ vysvětluje ředitel Obchodní akademie Jaroslav Kotrbáček, který svůj nesouhlas s tímto plánem vyjádřil i ministrovi školství: ,,Mé stanovisko se nemění, mé názory však nebyly přijaty, myslím si, že s touto záležitostí už se nedá nic dělat.“

Podobně pesimističtí jsou i studenti, kteří se urputně snažili o zachování školy, v současné chvíli už o iluze záchrany přišli a veřejný odpor nechystají.

Budoucí přesuny také zneklidňují rodiče i žáky základních škol. ,,Mám teď dceru v páté třídě a chce jít na hořické gymnázium, syn je v sedmé a rád by na přírodovědné lyceum. Nechtějí dojíždět do jiných měst, stojí to čas i mnoho peněz, které nemáme. Jednání kraje je pro mě nepochopitelné a odsuzuji ho. Co ale proti tomu obyčejný člověk může dělat?“ vrtí hlavou jedna z hořických maminek.


Autor: Tereza Černá