Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Paní Fišerová oslavila 107 let Sobota 24. února 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
29.11.2011 - hradec.idnes.cz
Paní Fišerová oslavila 107 let

Marie Fišerová se narodila 28. listopadu 1904 v Hořicích. Pamatuje atmosféru vzniku Československa i první republiky. Tehdy kluci posměšně pokřikovali na švadlenu, když si ušila dámské kalhoty a procházela se po korze. Pamatuje i všechny československé a české prezidenty. V pondělí oslavila 107. let.

Paní Fišerová je druhou nejstarší obyvatelkou České republiky. Vitální babička se stále živě zajímá o vše, co hýbe 21. stoletím a jejím městem v Podkrkonoší. Na hořické radnici se její narozeniny slavily.

„Současnost je moc uspěchaná. My jsme žili v klidnější době. A to, co ukazují v televizi, je prostě hrůza,“ říká žena. Ještě v neděli večer si nechala od sousedů „zatepla“ vyprávět, jak vypadalo slavnostní rozsvěcení hořického vánočního stromu.

Vlastní potomky Fišerová nemá, ale radost jí prý dělají neteře a synovci a jejich potomci. Sama se o sebe postará ve svém domku, stejně jako o tři kočky. Obědy si nechá dovézt a těžko zvládá větší úklid. Pochlubila se však, že do domku stále investuje, naposledy do fasády a okapů.

Marie Fišerová se narodila ve stejném roce jako říšský protektor v Čechách a na Moravě Reinhard Heydrich. Tehdy samozřejmě nikdo nemohl tušit, že ji Heydrichovi věrní budou věznit. Gestapo si pro ni přišlo v den, kdy čeští parašutisté v Praze Heydricha smrtelně postřelili.
Tehdy jí bylo 37 let a ona se moc bála, že další narozeniny už neoslaví. Kvůli roznášení letáků prošla věznicemi gestapa v Hradci či v Praze na Pankráci, Terezínem a celami v německých Drážďanech. V Terezíně prý ležela na palandě i vedle Milady Horákové. „Říkala jsem jí, Milado, tolik lidí v Hořicích roznášelo letáky, ale zavřeli jen mě. A ona odpověděla, že co se má stát, to se vždy stane. Ať člověk dělá cokoliv,“ vzpomíná na ženu, kterou nechali později komunisté popravit.

Marie Fišerová ale přežila. A tak mohla s gratulanty zavzpomínat, jak ráda hrála v ochotnickém divadle nebo chodila do skautu. Dnes si ráda pochutná na mase, z českých jídel miluje vepřo knedlo zelo. A jak se to shoduje s dlouhověkostí? Nic se nesmí přehánět. Paní Fischerová si ráda dá každý den šťopičku bylinného likéru nebo slivovici na kostku cukru. Jinak se šetří a ráda dělá radost jiným.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fišerová je druhou nejstarší obyvatelkou Česka a nejstarším člověkem narozeným na území Česka. Nejstarší obyvatelka Česka je z Řecka pocházející Evangelie Čarasová z Dívčího Hradu na Bruntálsku. Narodila se v únoru 1904, Řecko opustila za občanské války v roce 1948.
Podle České správy sociálního zabezpečení žilo letos v září v ČR 625 sto a víceletých důchodců. Nejstarším člověkem na světě je Američanka Besse Cooperová z Georgie. Narodila se 26. srpna 1896, letos tak oslavila 115 let.
Zdroj: ČTK