Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích zažili historickou chvíli. Za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France a senátora Miroslava Táborského se dočkali otevření robotizovaného pracoviště pro restaurování a duplikaci sochařských děl.
Představení tohoto výkřiku nejnovější technologie se ujal ředitel školy Josef Moravec. „Zařízení tu není proto, aby zručným restaurátorům sebralo práci. Naopak. Díky zařízení budeme moci zachránit mnohem více sochařských děl," řekl ředitel v aule před veřejností a studenty.
Jak vlastně celý systém funguje? Škola připravila názornou demonstraci na soše sv. Jana Nepomuckého. Učitelé školy hostům nejprve představili skener, který modrým světlem dokonale zmapuje povrch sochy. Poté se procesí odebralo do laboratoře, kde se provádí virtuální úprava. Vrcholem akce byla ukázka práce mechanického ramene, které na základě virtuálních úprav zhotoví kopii původní sochy. Rameno je plně automatizované.
Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc se o nový systém automatizovaného restaurátorského pracoviště velice zajímal. Neváhal učitelům klást i žertovné dotazy.
„A co když třeba bude soše chybět ruka, nebo jiná velká část? Jak ji v počítači domodelujete?" zeptal se hejtman učitele, který demonstroval, jak probíhá restaurování soch v počítačovém grafickém programu. Pedagog se však nenechal zaskočit. „To je pak trochu složitější. Musíme sáhnout do archivu soch a najít ruku, která soše nejvíce odpovídá. Naskenujeme ji a v programu ji připojíme k tělu sochy," řekl učitel s úsměvem.
Překvapeným dotazům se nicméně nešlo divit. Vidět ohromné mechanické rameno, jak za stříkání vody zcela bez lidské pomoci do kamene šetrně vyřezává rysy sochy, je pro laika nezapomenutelným zážitkem. Stroj se okamžitě stal oblíbencem hostů a terčem jejich fotoaparátů. Když hejtman slavnostně přestříhával pásku a za zády měl v té době již vypnuté rameno, bylo zřejmé, že ze zařízení má respekt.
Projekt přišel na více než dvanáct milionů korun. Téměř tři čtvrtiny z ceny pochází z dotačních fondů Evropské unie. Královéhradecký kraj přispěl částkou 2,7 miliony korun.
Autor: Jan Jireš