Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Oslava díla sochaře Quido Kociána. Nová velká monografie je mimořádným počinem Pondělí 30. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Oslava díla sochaře Quido Kociána. Nová velká monografie je mimořádným počinem

Po letech příprav a neuvěřitelných peripetiích přichází na knižní trh nová monografie o Quido Kociánovi, dlouho zapomenutém a neprávem opomíjeném českém sochaři, který větší část života prožil v Hořicích. Autor slavných plastik Šárka nebo Mrtvý Ábel se tak řadu let po své smrti dočkal odborného zhodnocení díla i svého uměleckého života.

„Kniha je vskutku mimořádným počinem. Jde o velkou monografii, která podrobně mapuje dílo Quido Kociána. Autorem textu je kunsthistorik Petr Holý, který působil na katedře dějin umění v Ostravě, ale vydání knihy se bohužel už nedožil. Předmluvu napsal další známý historik umění Petr Wittlich,“ říká vedoucí Galerie plastik v Hořicích Tomáš Mates, který se podílel nejen na grafické úpravě knihy, ale také procestoval řadu míst kvůli zpřesnění úplného soupisu Kociánovy celoživotní tvorby. Tento jedinečný seznam, jehož původní a nyní opravenou podobu vytvořil už v roce 1975 Josef Sůva, je součástí publikace. Ta má celkový rozsah 355 stran a obsahuje přes 150 barevných reprodukcí, které pořídila dvojice fotografů Marek Tihelka a Martin Hlaváček.

Na knize pracoval autorský kolektiv intenzivně poslední dva roky, ale zárodek monografie se v náznacích rodil možná už před více než deseti lety, kdy se Tomáš Mates seznámil se sochařem a uměleckým kovářem Igorem Kitzbergerem, který je Kociánovou tvorbou uhranutý už od svých středoškolských studií. Kitzberger je tak velkým obdivovatelem Kociána, současníka dalších slavných sochařů Františka Bílka, Jana Štursy či Bohuslava Kafky, že dává dohromady a v řadě případů i zachraňuje rozsáhlou pozůstalost tohoto slavného sochaře, jehož vesměs sádrové modely převádí do bronzu, tedy finálního materiálu.

„Bez Igora a jeho nadšení by kniha nikdy nevznikla. Kociánovo dílo jsme začali postupně mapovat kolem roku 2000 a výsledkem byla první retrospektivní výstava k 130. výročí narození Quido Kociána, která se v roce 2004 uskutečnila v Hořicích. V té době vznikl o Kociánovi i televizní pořad, který natočila známá dokumentaristka Jana Hádková. Později následovala další velká výstava v pražském Obecním domě a loni jsme zajišťovali velmi atraktivní Kociánovu výstavu v Císařské jízdárně Pražského hradu.“

Od začátku bylo společným cílem Kociánovo dílo, jehož velká část se zachovala díky péči syna a posléze rodiny jeho vnučky, zdokumentovat, zachránit a co nejvíce zpopularizovat. I proto Kitzberger oslovil historika umění Petra Holého, aby napsal text ke knize, která by měla být veřejnosti oficiálně představena příští měsíc. (jn)

O knize
Po několikaleté náročné přípravě byla na konci srpna vytištěna velká monografie o českém sochaři Quidu Kociánovi. Autorem textu je historik umění doc. PhDr. Petr Holý, Dr., jenž působil na katedře dějin umění na Filozofické fakultě Ostravské univerzity (zemřel v Ostravě 15. 12. 2010). Předmluvu ke knize napsal známý český historik umění prof. PhDr. Petr Wittlich, CSc.

Kniha v rozsahu 362 stran obsahuje více než 150 barevných reprodukcí (foto M. Tihelka, M. Hlaváček) mapujících celoživotní Kociánovu sochařskou tvorbu, včetně kompletního soupisu sochařova díla, který v roce 1975 sestavil PhDr. Josef Sůva a později doplnil kurátor Galerie plastik v Hořicích Tomáš Mates a sochař Igor Kitzberger, který je iniciátorem celého projektu a zároveň vydavatelem monografie.

Kniha je k dostání v Galerii plastik a v Městském informačním centru v Hořicích za cenu 1.200 Kč.