Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořická synagoga pozvolna ožívá Čtvrtek 20. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořická synagoga pozvolna ožívá

Oprava důležité městské památky, jakou budova židovské synagogy v Tovární ulici bezesporu je, pokračuje. Ujistili nás o tom místní představitelé Církve československé husitské, která stavbu spravuje.

Získají-li letos příspěvky od klíčových zdrojů, dojde k odvlhčení severní a jižní obvodové zdi.

„Objekt by měl projít celkovou rekonstrukcí. Do současnosti byla provedena veškerá stavebně – technická dokumentace nutná pro další řízení, a to za výrazné podpory města Hořice. Ze stavebních prací bylo provedeno jen ošetření dřevních prvků na půdě a střeše objektu a sanace proti vlhkosti u štítových vnějších stěn," napsala farářka Církve československé husitské Eliška Zapletalová.

Zajištění opravy není jednoduché. Peníze se církev snaží hledat, kdekoliv se otevře dotační skulinka. „Stavební práce se odvíjejí od toho, jaké finanční prostředky se nám podaří získat z různých dotačních programů, protože naše náboženská obec není schopna z vlastních sil a prostředků tuto rekonstrukci zaštítit," rozvedla farářka. Kdo patří mezi nejvýznamnější mecenáše? V letošním roce, kdy by mohlo dojít k odvlhčení dvou zdí, se církev obrátila na ministerstvo kultury, hořickou radnici a Nadační fond obětem holokaustu. V daném pořadí by žadatelé chtěli získat 115 tisíc korun, 85 tisíc a 20 tisíc. Sami by pak dodali 28 tisíc korun.

V současné době se situace vyvíjí nadějně. Poněkud nejistá zůstává dotace od města Hořice.

Místostarosta Aleš Svoboda ale potvrdil, že rada při posledním zasedání příspěvek ve výši 85 tisíc korun schválila. Záměr ale ještě musí posvětit zastupitelstvo. V plánu je nyní zmiňované odvlhčení. Dále budou následovat obnova pískovcové zdi a úprava vnitřních stavebních prvků. Potom se pozornost upne na střechu a krov, opravu schodiště, ženské galerie, fasády a kamenných součástí. Opravit ke potřeba i okna, jejich mříže a také dveře.
„Cílem je celková rekonstrukce do původní podoby a její otevření široké veřejnosti nejen pro náboženské, bohoslužebné potřeby naší církve, ale i kulturně duchovní akce. Tím myslím například svatební obřady nebo komorní prostor vystoupení ZUŠ, tak aby místo bylo otevřeno i pro potřeby místních. Také chceme zřídit expozici připomínající historii zdejší židovské komunity," uvedla Eliška Zapletalová.

Zajímavostí je, že iniciátoři si už také nechali vypracovat restaurátorský průzkum. Byl velmi přínosný, podařilo se například odhalit původní barokní fresky. Pracovníci též provedli průzkum genízy, což je prostor, kam židé pietně ukládali náboženské spisy, které už kvůli opotřebení nepoužívali.

Našli zde několik vzácných tisků a předmětů, díky nimž je opět trochu možné odkrýt taje nyní již neexistující skupiny židovských obyvatel v Hořicích.

Autor: Jan Jireš