Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Kámen má srdce a Hořičtí to dobře vědí Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Kámen má srdce a Hořičtí to dobře vědí

Střední průmyslová škola kamenická a sochařská vznikla právě před 130 lety. Takové jubileum je třeba náležitě oslavit, a nejlépe výstavami. Jedna jde do finiše, druhá byla slavnostně zahájena včera a na otevření třetí se můžete přijít podívat právě dnes v 16 hodin do Galerie plastik.

Máte možnost stihnout všechny tři. První ze jmenovaných je kolekcí vybraných děl hořické kamenické a sochařské školy a pokud ji chcete vidět, zamiřte dnes nebo zítra do městského muzea. Druhá je prezentací kamenických výrobků a firem, jež se danému oboru věnují. Odehrává se přímo v areálu střední školy. Zítra v poledne se uskuteční aukce studentských prací. A jak bylo řečeno, třetí výstava bude k vidění v Galerii plastik a půjde o sbírku děl od sochaře Ladislava Šalouna.

Výročí školy na sebe navíc nabaluje další, přinejmenším stejnou slávu. Šalounův pomník Mistra Jana Husa, který je jednou z dominant Hořic, má sto let od svého odhalení. A aby toho nebylo málo, letos si celá Evropa připomene 600. výročí od upálení samotného mistra Jana Husa, k čemuž německé město Kostnice, v němž byla kdysi poprava vykonána, přichystalo velké mezinárodní sympozium nazvané Cesta ke smíření.

„Velmi se mi líbí, že se podařilo jednotlivé oslavy skloubit, hlavně spolupráce s kamenickou školou je výborná. Na pátek jsme společně připravili velkou připomínku odhalení Husova pomníku, a to i přesto, že do samotného výročí ještě pár dní zbývá. Zdálo se nám ale vhodné všechno spojit s oslavami školy," vysvětlil starosta Hořic Ivan Doležal. Husův pomník od Ladislava Šalouna byl totiž odhalen až 5. července 1914, tedy přesně pět set let od popravení myslitele.

Hořická kamenická škola včera pohostila několik hostů. Navštívili ji zástupci krajského úřadu, města, ale především absolventi i bývalí učitelé. Na úvod každého pobavili tanečníci z Artrózy a poté promluvil ředitel ústavu Josef Moravec. „Máme sto třicet let. Kdybychom to spočítali na lidské generace, byli bychom pět let v šesté. Vznikli jsme v době, kdy ještě neexistovala česká státnost, a proto, že František Josef jednoduše chtěl povznést kvalitu sochařského oboru," uvedl.

Už od počátku byla škola pojata jako externalita, což v podstatě znamená: něco navíc. „Kdyby naší školy nebylo, monarchie by nestrádala. Nenastal by hlad. Všichni by se bez ní obešli, jenom, a to zdůrazňuji, by na světě bylo o něco smutněji," uvedl ředitel. Jeho ústav za 130 let dodal Evropě zástupy významných sochařů, ale také technologů. V současnosti totiž vyučuje i takové obory, jako je těžba a zpracování ropy.

Autor: Jan Jireš

http://jicinsky.denik.cz/galerie/horice