Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Nové Hořické gymnázium se usídlí v Blahoslavově ulici Čtvrtek 20. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Nové Hořické gymnázium se usídlí v Blahoslavově ulici

Zastupitelé kývli na to, aby soukromé Hořické gymnázium, vzniklé v létě, sídlilo v tradiční budově. Zakladatelé školy nicméně nepožádali o hlavní část objektu, který má vchod z Husovy ulice, nýbrž jen o boční trakt v Blahoslavově ulici.

Odsouhlasena byla i výše nájemného, a to ve výši třicet tisíc korun ročně s tím, že město si pro každý rok ponechá možnost sazbu přehodnotit. Částka je totiž výrazně nižší, než kolik by za prostory daných rozměrů měla činit.

„Máme prázdnou budovu, která by začala chátrat. Čtyřleté gymnázium má v Hořicích tradici a zakladatelé školy jsou lidé, kterým věřím," přesvědčoval místostarosta Aleš Svoboda kolegy v zastupitelstvu. Členové rady také potvrdili, že pronajmutím objektu za velmi nízkou sazbu se město nedostane do střetu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

I když všech osmnáct přítomných zastupitelů v pondělí hlasovalo pro uzavření smlouvy o podnájmu, iniciátory gymnázia podrobili palbě otázek. Dotazy směřovaly na to, zda výuka vůbec 1. září začne. Překážek je mnoho, od technického zařízení tříd až po jejich obsazení. Týden před začátkem školního roku totiž gymnázium nemá to nejdůležitější – studenty.

„Krajský úřad nám musí určit kapacitu tříd. Ještě čekáme na povolení přesného počtu studijních míst," uvedla iniciátorka gymnázia Šárka Šandová.

Iniciátoři by rádi zaplnili všechny čtyři ročníky gymnázia. Úspěch ale záleží právě na schválené kapacitě tříd a samozřejmě i na tom, zda se najdou zájemci o přestup z jiných škol. Šárka Šandová sdělila, že žádosti přicházejí, o obsazenosti tříd prý ale nemá smysl hovořit bez vyjádření kraje. „Připravili jsme řadu variant. Dokonce bychom zvládli i stav, kdy by škola v tomto školním roce neměla vůbec žádné studenty. Bylo by to nepříjemné, ale počítáme s tím, že to může nastat," uvedla Šárka Šandová. Hořické gymnázium totiž nestihlo vypsat přijímací zkoušky, protože bylo zaregistrováno až v létě.

Královéhradecký kraj se vznikem Hořického gymnázia nesouhlasí. Je ve sporu s ministerstvem školství, které nový ústav zapsalo do rejstříku škol bez ohledu na krajský posudek. Vznik nedoporučil z důvodu nepříznivého demografického vývoje. Krajská radní pro školství Táňa Šormová potvrdila, že rozhodnutí o kapacitě školy bude vydáno do konce týdne. Oslovení Hořičtí s myšlenkou nového gymnázia převážně souhlasí. Jednoznačně se vyjádřil Pavel Polák. „Je to dobře, poněvadž pouze osmileté gymnázium městu nestačí. Školství je v Hořicích problematické, protože ho uzurpuje jeden člověk z bývalé radnice, nebudu jmenovat. Nová krev a nové myšlení jsou vždy výhodné věci. Přeji zakladatelům, aby jim to klapalo, aby posluchači měli o studium zájem a aby to vzkvétalo," řekl.

Občané, kteří odmítli sdělit svá příjmení, zastávají rezervovanější postoj. „Je těžké to hodnotit. Samozřejmě že střední školy jsou také potřeba, protože by v nich podle mě výuka měla být lepší. Ale co potom se státními? Ty mají také právo na to, aby se zachovaly. Uvidíme, jak to dopadne," uvedl Pavel, obyvatel Hořic. „Já si myslím, že je to dobrý nápad z obecného hlediska, ale ne pro Hořice. Je to malé město. Taková škola by měla větší smysl třeba v Hradci Králové," doplňuje mladá Hořičanka Tereza.

Lze očekávat, že nejvíce lidí přestoupí z hořického státního (osmiletého) gymnázia, odkud také pochází většina iniciátorů soukromého ústavu. Osmiletý obor je součástí sloučených středních škol. „Do dneška jsem nezaregistrovala žádnou žádost o přestup, ale dodávám, že žadatelé se nemusí obracet na mě. Povinnost hlásit přestup má škola, kterou chtějí navštěvovat," uvedla ředitelka a zastupitelka Hana Richtermocová.

Autor: Jan Jireš