Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Hořice oslaví výročí konce války bitevní scénou a novou expozicí Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Hořice oslaví výročí konce války bitevní scénou a novou expozicí

Oslavy 70. výročí konce druhé světové války pojmou Hořice velkoryse. U příležitosti letošního jubilea předvedou v centru města vojáci v dobových uniformách ukázku bitvy připomínající dramatické události z konce první poloviny minulého století a město při té příležitosti otevře také nově upravenou expozici památníku v přízemí Masarykovy věže samostatnosti.

"Před začátkem letošní turistické sezony jsme se rozhodli obnovit stálou expozici památníku, věnovaného obětem prvního a druhého odboje. Expozice v přízemí Masarykovy věže samostatnosti byla už zastaralá a některé informace neaktuální či neplatné. Prostory nyní procházejí renovací a novou výmalbou," říká hořický starosta Aleš Svoboda.

Připustil, že v roce jubilejního výročí konce druhé světové války se radnice do obnovy památníku pouští i z toho důvodu, že Masarykova věž samostatnosti je nejnavštěvovanější památkou v Hořicích.

"Jde o nejnavštěvovanější místo ve městě, proto bychom ho chtěli uvést do takového stavu, abychom se za něj nemuseli stydět. Nová expozice bude slavnostně otevřena během květnových oslav. Kromě této pietní části se v Hořicích ve stejném termínu, tedy 8. května, uskuteční také bojová scéna za účasti historických vojenských jednotek v uniformách z období druhé světové války. Scénář celodenních oslav se však teprve připravuje," upřesnil Svoboda.

Známá a turisty vyhledávaná dominanta nad městem, která se loni dostala na seznam národních kulturních památek, prochází s přestávkami větší údržbou už několik posledních let. Město tam investovalo desítky až stovky tisíc korun, které pomohly zamezit pronikání vlhkosti do budovy nebo zlepšit stav zdiva zasaženého vzlínající vlhkostí. Úpravou prošlo i vstupní schodiště, zábradlí a nejbližší prostranství v okolí věže.

Masarykovu věž samostatnosti začali kameníci a další řemeslníci stavět v polovině dvacátých let minulého století podle návrhu Františka Blažka. V průběhu let vyrostla do výšky pětadvaceti metrů, což je ale pouze torzo původně plánované stavby, která už desítky let slouží jako rozhledna a v minulosti také jako hvězdárna s astronomickou pozorovatelnou pod kupolí. Uvnitř objektu se nachází pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Blažek ovšem počítal s výškou rozhledny kolem 40 metrů a jejím využitím jako leteckého majáku na lince Praha-Varšava.

Město sice plánuje komplexní opravy věže ve větším rozsahu, ale s její dostavbou podle původního záměru se nepočítá. Dostavba objektu je snem několika generací hořických obyvatel a na tom se výhledově nejspíš nic nezmění. "Možná všichni by si to přáli, ale vzhledem k tomu, že tady máme spoustu dalších památek, staráme se o historické i novější budovy města, podporujeme různé aktivity a máme před sebou řadu investičních akcí, které jsou potřebné, tak dostavba věže není tématem, o němž by se nyní mluvilo," konstatuje starosta. "Na druhou stranu se však pracuje na vyhotovení studie, která by nám jasně ukázala, co je potřeba udělat s Věží samostatnosti po stránce stavebně-technické. Například z hlediska vlhkosti není současný stav ideální. Rádi bychom proto dostali do rukou materiál, na základě kterého bychom se pokusili získat na věž dotaci," zdůraznil Svoboda. (jn)