Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Architektonické skvosty mají svůj den Úterý 7. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Architektonické skvosty mají svůj den

Nadcházející víkend se bude konat v České republice již pošesté Den architektury. Hořice se do této celorepublikové akce zapojí prvně. A rozhodně je na co se těšit.

Dvoudenní program bude zahájen v sobotu v 10 hodin komentovanou procházkou s architektem Martinem Pourem, nazvanou Hořické, nejen tovární vily. Zájemci se sejdou naproti Doubravce u Flečkovy vily, která je prvním zastavením, poté bude následovat zastavení u Goldschmidtovy vily na Borku. Její zubožený stav, způsobený požárem i nulovou „péčí", asi nepřekvapí, i když podívat se na tuto krásnou vilu toskánského stylu postavenou koncem 19. století měl v posledních letech málokdo. Proklestěním přístupu náletovými dřevinami se otevřela možnost alespoň nahlédnout. Věřme, že se tomuto domu blýská na lepší časy. Dalšími zastávkami na procházce s architektem bude Hirschova vila v Karlově ulici a Feuersteinova v ulici Husově.

Program bude pokračovat ve 13 hodin. Hurá dovnitř!, tak je nazvána návštěva Kulhánkovy (Wagnerovy) vily v Blahoslavově ulici, která na rozdíl od předchozích nebyla sídlem místních továrníků, ale patřila a patří rodině umělců, sochařů. Jejími interiéry, zahradou s ateliéry a dílnami provede návštěvníky Jakub Wagner. Zde je však nutná registrace zájemců předem, a to u Jany Kubíčkové na čísle 777 797919, či mailu janakubickova @ hotmail.com.

Hořice filmovým obrazem s živou hudbou začínají v Biografu Na Špici v 15 hodin. Promítat se bude sestřih dobových dokumentů po němž následuje rozšiřující povídání nazvané Co se do procházky nevešlo ve foyer kina.

Program hořického Dne architektury však pokračuje i v neděli. Kdybych já byl(a) architektem zahrnuje tři výtvarné dílny pro děti. Začíná se ve 13 hodin v budově Hořického gymnázia v Blahoslavově ulici a podle organizátorů jsou zde ještě volná místa.
K celorepublikovému dni architektury se připojí i město Jičín.

S letošním mottem „Méně je více", který lze vztáhnout k samotným měřítkům kvalitní architektury, dávají pořadatelé přednost kvalitě před kvantitou. „Kvalita je lepší než kvantita, někdy je lepší postavit méně s rozmyslem, než více. I náš výběr bude upřednostňovat zajímavou a kvalitní architekturu před kvantitou," říká zakladatelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

I JIČÍN SE ZAPOJÍ
Také v Jičíně se v letošním roce řídíme tímto heslem, a proto se bude konat pouze jediná akce, a to komentovaná procházka zaměřená především na výstavbu vil v období první poloviny 20. století. „Mezi ty nejvýznamnější v Jičíně patří nepochybně Jakubcova vila, která byla postavena v roce 1911 podle projektu architekta Pavla Janáka, a v těsné blízkosti stojící vila Theodory Němcové od stejně významného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1910. Právě u nich procházka v sobotu 1. října ve 14 hodin začne," říká organizátorka jičínské akce Gabriela Petrová.

Již minulý rok jsme se přesvědčili, že stopa architekta Čeňka Musila je v našem městě nesmazatelná. Téměř na každém kroku se můžeme setkat přímo s Musilovými realizacemi, či dalšími architektonickými zásahy do městské zástavby. „Ani tentokrát se bez této osobnosti neobejdeme a její důležitost si připomeneme zejména ve vilové čtvrti Čeřovka, kam bude s několika dalšími zastávkami procházka pokračovat," dodává G. Petrová.
Den architektury oslaví i v Lomnici, kde bude o víkendu zpřístupněna továrna Mastných.
(jiv, mp), zdroj: jicinsky.denik.cz