Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - Den architektury aneb Po stopách hořické minulosti Čtvrtek 14. listopadu 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Den architektury aneb Po stopách hořické minulosti

Krása historických míst a tajemství dávného života. Vily, z nichž některé byly v časech minulých chloubou a jiné svou jedinečností stále upoutávají pozornost kolemjdoucích, otevřely o víkendu v rámci festivalu Den architektury své brány.

Veřejnost tak měla jedinečnou příležitost nahlédnout do interiérů a zahrad objektů, jejichž zdi možná stále skrývají nějaké to tajemství.

Den architektury má v Čechách už svou tradici. Letos se konal již po šesté. „Je to vlastně den, kdy oslavujeme architekturu jako takovou. Zapojují se do něj města, která připraví například procházku po historických objektech. Důležité je, že se jedná o jakousi formu zážitku, takže se jde opravdu pěšky.

Průvodcem je většinou nějaký odborník, historik či architekt, který nám o daném místě prozradí věci, o nichž jsme doposud neměli tušení," představuje festival organizátorka hořického setkání Jana Kubíčková.
Hořice se letos zapojily poprvé a bylo vidět, že zájem občanů upoutaly. Přišlo zhruba dvě stě padesát lidí, kteří nešetřili chválou a poptávali se po ročníku dalším.

Milovníci architektury tak měli v sobotu možnost v Hořicích nahlédnout do šesti objektů, mezi nimiž nechyběly tři rezidenční tovární vily Hirschova, Feuersteinova a Goldschmidtova a dvě secesní rodinné vily Flečkova a Kulhánkova (Wagnerova).

Tajemství těchto objektů přilákalo i manžele Evu a Jiřího, kteří přijeli až z Prahy. „Máme tady babičku a kolem Flečkovy vily chodíme. Nikdy jsme ale nebyli uvnitř, takže možnost nahlédnou do jejích prostor jsme si nemohli nechat ujít," prozradili manželé, které také naprosto okouzlila již chátrající Goldschmidtova vila z konce devatenáctého století.

V rámci festivalu Dne architektury lidé mohli nahlédnout i do rezidenční tovární Goldschmidtovy vily z konce devatenáctého století, která bohužel vzhledem ke svému havarijnímu stavu ztratila v roce 2007 status kulturní památky. Její slávu by jí možná mohl navrátit nový majitel.

„Už jednou byla dokonce nabízena k rozprodeji na materiál. Teď se ale snad konečně našel člověk, který by ji chtěl vrátit ztracenou noblesu a krásu. Objekt koupil teprve přibližně před čtrnácti dny, takže je to hodně čerstvé, ale všichni doufáme, že se mu jeho záměr podaří," prozradil místostarosta a architekt Martin Pour a dodal, že tato budova patří k nejvýznamnějším neorenezančním vilám v Hořicích.

Poprvé se v sobotu veřejnosti otevřely také dveře secesní Kulhánkovy (Wagnerovy) vily, která je v soukromém vlastnictví uměleckého rodu Wagnerů. Interiéry tohoto domu jsou původní a také ukrývají několik sochařských děl významného sochaře Josefa Wagnera, který se mimo jiného podílel i na restaurování soch M. Brauna na Kuksu.

Jeden ze současných vlastníků režisér a dokumentarista Jakub Wagner doufá, že jednou tyto skvosty nebudou veřejnosti skryty tak jak tomu je nyní. „Rád bych zde vybudoval muzeum, které by bylo běžně přístupné. Už jsem na tom začal částečně pracovat. Můj odhad je, že pokud vše půjde bez problému, do tří, maximálně pěti let bychom mohli otevřít," prozrazuje své plány Wagner a odhaluje další zajímavost této jedinečné vily.

„Jaroslav Seifert byl blízkým přítelem mého dědečka a často ho zde navštěvoval. Po jeho smrti napsal několika stránkovou povídku o tomto domě, kterou najdeme v knize Všechny krásy světa," vypráví Wagner.

Hořický Den architektury byl také svědkem jednoho neplánovaného a výjimečného setkání. Pan Jarda z Prahy, paní Ilona z Hořic a paní Lenka z Hradce Králové před třiceti čtyřmi lety společně maturovali na jedné hořické škole. Poté se jejich cesty rozešli. Opět je ale spojila láska k architektuře a touha po poznání. „Nebyli jsme v kontaktu snad od maturity. Je to neuvěřitelné, že jsme se všichni tři opět potkali," neskrývá radost paní Ilona, která má úzkou vazbu na Goldschmidtovu vilu.

„Přes čtyřicet let jsem vlastnila nábytek, jenž pocházel z této vily. Bohužel jsem ho před zhruba dvěma měsíci prodala jednomu majiteli českého zámku. Kdybych věděla, že se objekt podaří prodat a najde se osoba, která se mu pokusí navrátit jeho noblesu, určitě bych ho nabídla novému majiteli vily," lituje paní Ilona.

Autor: Pavla Franzkiová, zdroj: jicinsky.denik.cz