Hořicko - Obce Hořicka - Hořice - V Nové Pace může časem vyrůst další sídliště Sobota 28. ledna 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Nové Pace může časem vyrůst další sídliště

V menší sídliště by se mohla časem proměnit lokalita mezi ulicemi P. Bezruče a Pražská. První náznaky nové bytové zástavby se v tehdy prakticky ještě neexistující ulici P. Bezruče začaly rýsovat před dvaceti lety, loni na ni navázal soukromý investor, který v sousedství zahájil stavbu dalších dvou bytových domů. A další dvě stavby jsou zatím na papíře.

„V nové bytové čtvrti tak může celkově vzniknout třeba padesát nebo šedesát nových bytů. Vedle toho už stojí dva bytové domy se zhruba čtyřiceti jednotkami,“ uvedl starosta Nové Paky Josef Cogan.

Nové stavby realizuje na svých pozemcích valdická firma Staving jako soukromou investici a budoucí byty již nyní rozprodává individuálním zájemcům. První dům už stojí v podobě hrubé stavby, pro druhý je připravena základová deska. Město stavebníkovi odprodá menší pozemky v místě bývalého chodníku, kde vznikne parkoviště, naopak ostatní veřejné plochy kolem domů má po dokončení staveb převzít město bezúplatně.

„Firma Staving přišla s návrhem, že až všechno postaví a zkolauduje, pozemky kolem domů o rozloze asi 4200 metrů čtverečních převede bezúplatně na město. Jednak by tyto veřejné pozemky přešly do péče města a jednak by je investor nemusel složitě rozdělovat mezi budoucí vlastníky bytových jednotek, a předešel by tak sporům,“ vysvětlil místostarosta Pavel Bouchner. Kromě parkovacího místa, které mají možnost budoucí vlastníci zakoupit k bytové jednotce, by měly ostatní pozemky zůstat veřejné. Situace by se tak podobala té na packém sídlišti Studénka.

Pokračování bytové výstavby, která v uplynulých desetiletích v Pace stagnovala, na rozdíl od většího sousedního Jičína, město podle starosty vítá. „Pro město je dobré, že se zde soukromý developer snaží postavit nové bytové jednotky. Místo v Bezručově ulici je k tomu vhodné, v souladu s územním plánem. Víme, že ve městech do deseti tisíc obyvatel bytových projektů nevzniká mnoho. Každý byt, který ve městě přibude, přispívá k tomu, aby se mohli přistěhovat další lidé, a je určitě vhodnější, když to dělá soukromník. Sami jako město se zaměřujeme spíše na byty stavěné s dotacemi pro různé chráněné skupiny obyvatel,“ míní Cogan.

Firma Staving už má, zatím jen na papíře, v lokalitě naplánované ještě další dva bytové domy, které by mohla postavit časem. Jeden z nich by mohl vyrůst těsně vedle dvou nyní rozestavěných, třetí pak na prázdném pozemku mezi vodotečí a Pražskou ulicí, v sousedství firmy A.P.O. - Elmos.

„Staving musí samozřejmě v souvislosti se svým projektem vybudovat i různé komunikace jako chodník v Bezručově ulici nebo historickou cestičku nahoru k Pražské ulici,“ doplnil starosta Cogan. (zan)