Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Sdružení Život bez bariér chystá v bývalém paulánském klášteře v Nové Pace otevř Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Sdružení Život bez bariér chystá v bývalém paulánském klášteře v Nové Pace otevř

Do areálu bývalého paulánského kláštera v Nové Pace, který už pátým rokem zůstává bez trvalého využití, se opět vrací život. Packé sdružení Život bez bariér tam chce ještě do konce ledna otevřít denní stacionář pro zdravotně postižené lidi z Novopacka, Lomnicka a dalších částí regionu.

„Stacionář je v první fázi určen pro dvanáct těžce zdravotně postižených lidí. Budou to klienti převážně z oblasti Novopacka, Jičínska, Hořicka a Lomnicka. Otevření bychom rádi stihli do konce ledna, protože jsme také vázáni registrací,“ říká Jitka Fučíková ze sdružení Život bez bariér, které areál kláštera odkoupilo před pár lety od Hradeckého kraje.

O klienty denního stacionáře se bude starat personál složený z vyškolených pracovníků. „Hlavní náplní bude nácvik soběstačnosti, například zvládnutí hygieny. Lidé tam budou moci cvičit na kompenzačních a rehabilitačních pomůckách, absolvovat individuální terapii, hrát také různé hry a chodit na vycházky do přilehlého parku,“ upřesnila. Veškeré služby si klienti budou částečně hradit sami, s dalšími provozními příspěvky by měl pomoci stát, kraj a také obce.

Sdružení do využití objektu bývalé psychiatrie v areálu kláštera investovalo přes čtyři miliony korun, včetně například dotace od města. „Pravdou je, že peníze sháníme velmi těžko, velkou část financujeme z vlastních zdrojů a sponzorských příspěvků, což není snadné,“ dodává Fučíková.

Otevření denního stacionáře v bývalém pavilonu psychiatrie je ale jen prvním krokem rozsáhlého projektu pod názvem Centrum Klášter, jenž má mít zázemí celkem ve třech budovách, které do roku 2004 sloužily jako léčebna a pobočka jičínské nemocnice. „Ohledně využití prostor provozní budovy nyní čekáme, zda se nám podaří uspět s žádostí o dotaci z evropských fondů. A v případě plánovaného využití samotného kláštera je před námi ještě spousta úkolů, které se budou odvíjet hlavně od našich finančních možností,“ konstatuje.

Sdružení, které už delší dobu v Nové Pace provozuje například Centrum Vyšehrad s chráněnou dílnou a pořádá festival Klášter žije!, chce historický areál zrekonstruovat a vytvořit tam centrum komplexních služeb pro lidi se zdravotním postižením a pro seniory. (jn)