Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - V Nové Pace řeší situaci u Lidlu, chtějí postavit nový přechod Pondělí 6. února 2023 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
V Nové Pace řeší situaci u Lidlu, chtějí postavit nový přechod

Nový přechod pro chodce v těsné blízkosti kruhového objezdu u obchodního domu Lidl má v plánu postavit packá radnice. Vzniknout by měl na odbočující silnici směrem na Heřmanice v místech, kde je v současnosti naznačeno pouze takzvané místo pro přecházení. Pro bezpečnost chodců je stávající úprava nedostatečná, protože jim nedává přednost před projíždějícími vozidly, a navíc je silnice v exponovaném místě poměrně široká. Přitom se ukázalo, že tudy lidé chodí častěji, než se dříve předpokládalo.

Změny by měl přinést nový přechod se středovým ostrůvkem, na který si nechalo město zpracovat projektovou dokumentaci. Principiálně prý není problém přechod vybudovat, místa na to je dost. Zatím ale postup vázne na dohodách dalších účastníků. V místě se kříží silnice ve správě dvou subjektů, zatímco o průtah s kruhovým objezdem se stará stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic, silnici kolem Lidlu nahoru má na starost krajská Správa a údržba silnic. Do hry vstupuje i policie a každý má jiné nároky na technické provedení.

"Pan Podlipný z Projektservisu nám zpracoval projekt, oslovil ŘSD a SÚS a také Lidl, který tam má kus odbočující komunikace. Všichni nám napsali ke zvolenému řešení kladné stanovisko, ale momentálně se to zastavilo na Policii ČR," informoval packý místostarosta Pavel Bouchner. "Přechod požadují nasvítit, což není problém, s tím jsme počítali. Výšku obrubníku ale požadují z důvodu zajištění bezpečnosti přecházejících osob minimálně 15 centimetrů a s ostrou hranou. Projektant namaloval šikmý s výškou 10 centimetrů, aby se na něj dalo i najet. ŘSD a SÚS to tak chtěly kvůli tomu, aby si neničily radlice," popisuje.

Radnice se pokoušela s policií o obrubnících vyjednávat, ale narazila. Teď chce zkusit přesvědčit silničáře, jestli by ostré 15centimetrové obrubníky neakceptovali, podobně tomu totiž má být i u nového přechodu před poliklinikou. "Jakmile by se podařilo najít shodu, nebyl by s tím problém a přechod bychom mohli hned udělat," podotkl místostarosta.

Policie prý navrhovala i variantu, kdy by město silnici v místě přechodu zúžilo, čímž by se nemusel budovat středový ostrůvek. To ale pro město není vhodné řešení, protože na silnici se stáčejí kamiony a zhoršila by se manévrovatelnost.

Radnice původně předpokládala, že místo pro přecházení budou využívat hlavně zákazníci Lidlu, zatímco ostatní chodci zamíří přímo na přechod u prodejny jízdních kol. Tím by překonávali silnici pouze jednou. Časem se ale ukázalo, že lidé ze sídliště častěji zamíří k Lidlu a poté přes hlavní silnici znovu po přechodu naproti restauraci U Stránských. Děje se tak zvláště po opravě chodníků na sídlišti, kdy řada lidí začala chodit raději horem namísto Pražskou ulicí při hlavní silnici. Cesta kolem Lidlu je pak při průchodu Chelčického ulicí kratší.

"Měl jsem představu, že přechod bude letos hotový. Nevím, jestli se to stihne, ale pokud budeme mít všechny souhlasy, mohlo by k realizaci dojít třeba hned zjara. Je to jedna z akcí, které jsou teď první na řadě," naznačil místostarosta Bouchner. (zan)