Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Pozor, v Nové Pace je žloutenka! Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
22.9.2016 - Redakce
Pozor, v Nové Pace je žloutenka!

Podat ruku na uvítanou, případně se políbit, to se v současnosti ve městě nenosí. Místní obchází strach z nákazy žloutenky. Ta se prokázala u šesti dětí, které v létě pobývaly na táboře v Nemojově. Včera přibyl sedmý případ.

„Ano, máme malé dítě a máme strach. Dnes se nám objevily nějaké pupínky, tak jsme ihned zašli k lékařce. Snažíme se vystříhat společenských akcí, moc nevycházíme ven, abychom naše dítě neohrozili," konstatuje Pavla, maminka půlročního syna.

„Vím o tom, sice tu není moc případů, ale strach mám. Sama jsem nemocná a o to víc se bojím, nyní uvažuji o očkování," svěřuje se Marie Adamová, která si posteskla: „To víte, nelíbí se to nikomu."

Hygienická opatření zvýšil vedle škol i městský úřad, na toaletách umístil zásobníky s návodem, jak si dezinfikovat ruce. Nejen to, kvůli infekční žloutence ruší nedělní akci Časostroj.

„Protože se nám ozvaly některé hlídky, že svá stanoviště neobsadí, po dohodě se všemi organizátory jsme akci zrušili," vysvětluje místostarosta Milan Pospíšil rozhodnutí radnice.

Ředitel Základní školy v Komenského ulici Milan Schlögl je jak pod tlakem hygieniků, tak rodičů. „Všechna nařízení striktně dodržujeme, připadá mi však naprosto nepochopitelné, když za mnou přijde maminka dětí, z nichž jedno leží v nemocnici se žloutenkou, abych vzal zbylé sourozence do školy. To jsem jasně odmítl, přeci neohrozím další školáky. Do školy mohou nastoupit jedině v tom případě, že mi předloží lékařské osvědčení o tom, že jsou děti zdravé a mohou do kolektivu," stojí si Schlögl za svým rozhodnutím.

Přitom kroutí hlavou nad vyjádřením hygieniků, kteří dětem ve školní docházce nebrání. „Škola vykonává veškeré činnosti tak, aby se snížilo riziko onemocnění, například omezením styku s dalšími osobami. Hygiena nám přitom posílá ohrožené děti do školy a my máme omezit jejich styk s dalšími lidmi? Jak to máme zabezpečit?, ptá se sám sebe rozlobený ředitel, který nad paradoxní situací kroutí hlavou.

Schlögl jednoznačně tvrdí, že původní rozhodnutí hygieniků bylo chybné a nedostačující. „Děti máme v karanténě, to znamená v jedné třídě, mají vyčleněny své toalety, jídelnu, ale přesto se s ostatními potkávají třeba ráno v šatně nebo na chodbách, tomu nemůžeme zabránit. Podle mě je nařízení hygieny nedostačující a ohrožené děti měly zůstat v domácí karanténě, bylo by to i méně nákladné."

Ředitel vyvrací i to, že hygiena o možnosti nákazy před zahájením školního roku nevěděla. „Hygienici nám poslali 30. srpna dokument se jmény dětí, u kterých musíme přijmout zvýšená opatření. Údajně prý nemohou děti v docházce do školy omezovat, ale pro mě tím karanténa ztrácí smysl. My děláme všechno a rodiče pak posílají děti do kroužků a zájmových organizací. Víme o tom a v té chvíli jsou naše veškerá opatření k ničemu," přibližuje tristní situaci Milan Schlögl. Škola přitom zrušila všechny veřejné aktivity, kroužky i kurzy plavání.

V Nové Pace je nyní registrováno šest případů hepatitidy typu A, s onemocněním jsou hospitalizováni žáci ZŠ Stará Paka, ZŠ Komenského Nová Paka a žáci a absolventi novopackého gymnázia. Nařízená školní karanténa trvá 50 dnů, pokud se neobjeví nové případy nemoci nečistých rukou, tak jak se tomu stalo včera.

Autor: Iva Kovářová, zdroj: jicinsky.denik.cz