Hořicko - Obce Hořicka - Nová Paka - Packé muzeum chce vyzdvihnout rod Suchardů. Nejprve opraví sgrafitovou výzdobu Pondělí 15. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Packé muzeum chce vyzdvihnout rod Suchardů. Nejprve opraví sgrafitovou výzdobu

Sgrafitová výzdoba z dílny rodu Suchardů na fasádě packého muzea by měla nejpozději do konce roku zazářit novotou. Po nedávné rekonstrukci oken půjde o další zásah rukou restaurátorů na historických objektech, ve kterých muzeum a jeho expozice sídlí. Restaurování sgrafitové výzdoby, sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Božetěcha, provede v Nové Pace Fakulta restaurování Univerzity Pardubice.

"Sgrafita jsou delší dobu v takovém stavu, kdy potřebují restaurátorský zákrok. Akce je z větší části hrazena z dotace přes ministerstvo kultury," informoval starosta Nové Paky Josef Cogan. Podle něj jde o jeden ze série zásahů, kterými budovy muzea postupně procházejí. "Stavby, které využívá muzeum, se postupně opravují, loni jsme vyměňovali okna v ateliéru, letos přišla na řadu sgrafitová výzdoba. V delším výhledu bychom chtěli přichystat nový výstavní prostor v patře Suchardova domu," řekl Cogan.

Podle ředitelky novopackého muzea Ivety Mečířové by měly nové výstavní prostory poskytnout zázemí pro stálou expozici nově restaurovaných děl sochaře Stanislava Suchardy. "Pan doktor Martin Krummholz pracuje na velkém projektu restaurování díla Stanislava Suchardy a mapování celého jeho díla. Mezi ním jsou i součásti našeho muzejního depozitáře. V roce 2019 se bude k tomuto projektu konat velká výstava v Praze. Nechceme potom vrátit díla znovu do depozitáře, ale chceme je zpřístupnit lidem," řekla Mečířová.

Starosta Josef Cogan tento názor sdílí. "Na výstavu v Praze chceme navázat stálou expozicí v patře Suchardova domu, která by měla více akcentovat rod Suchardů. K pražské výstavě se zrekonstruuje spousta dostupných modelů, proto si myslíme, že by se měly prezentovat i nadále," řekl Cogan.

Letošní restaurování sgrafit vyjde na 178 tisíc korun, město ale zaplatí jen menší část. "Příspěvek ministerstva je sto tisíc korun, zbytek dofinancuje město, celková cena zakázky bude 178 tisíc. Původně měl být podíl dotace ještě vyšší, dodatečně se ale zjistilo, že stav výzdoby je horší, než se předpokládalo na základě prvních průzkumů," uvedl starosta.

Město letos požádalo o dotaci také na nové osvětlení výstavních místností v přízemí Suchardova domu a závěsný systém. Podle ředitelky muzea by se část výstavních prostor v přízemí měla do budoucna přeměnit na expozici věnovanou místním řemeslům.

"Ráda bych iniciovala vznik odborné skupiny lidí na přípravu libreta a scénáře k nové expozici. V Pace máme hodně osobností, Suchardové, fotograf Hák, Gross, Zívr, Opolský, ale o nich se v expozici vlastně nedovíte. S panem doktorem Coganem z turnovského muzea jsme připravili nástin, že do prvního patra by přišla umělecká díla těchto osobností, dole bychom pak část u betléma věnovali historii Paky a řemeslům. Tím pádem bychom asi obětovali jeden malý výstavní prostor, ale myslím si, že by to vůbec nevadilo, protože bychom to dohnali právě díly místních významných výtvarníků a umělců, kteří mají stále zvučná jména," míní Mečířová.

Z rukávu zároveň vysype jeden z dalších tipů: "Východočeské loutkářství je nově zapsáno v dědictví UNESCO a my máme další osobnost, Vojtu Suchardu, zakladatele divadla Říše loutek. Divadlo bude slavit sto let, proto bychom mohli uspořádat scénickou expozici jeho loutek," naznačila ředitelka packého muzea. (zan)