Hořicko - Obce Hořicka - Lázně Bělohrad - V Uhlířích bude nová rozhledna Čtvrtek 20. června 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
4.6.2008 - www.jicinsky.net
V Uhlířích bude nová rozhledna

Turistům v Podzvičinsku se skýtá šance obohatit své výlety po kraji o novou rozhlednu. Blízko dohodě je totiž výstavba vysílače mobilních operátorů, který by zároveň sloužil i jako vyhlídková věž. Desítky metrů vysoká stavba má vyrůst nad obcí Uhlíře.

„Právě z místa nad obcí Uhlíře je krásný výhled na Krkonoše i do kraje, tak jsme už před časem vydali souhlas k výstavbě s podmínkou, že na věži bude i vyhlídková plošina pro turisty,“ líčí bělohradský starosta Pavel Šubr.

O návrhu se začalo jednat asi před před dvěma lety, kdy se na město nezávisle obrátili dva mobilní operátoři, kteří kvůli lepšímu pokrytí signálem hledali místo pro vysílač.

„Protože zastupitelstvo nechtělo, aby vzniklo více takových staveb v této lokalitě, požádali jsme tehdy investora, aby vybudoval jeden společný pro všechny operátory,“ upřesnil Šubr.

S delším časovým odstupem, především kvůli nejasným vlastnicích vztahům ohledně pozemků, začal záměr získávat reálné obrysy teprve až letos, kdy se přípravy daly znovu do pohybu. Nejen že existuje konkrétní architektonický návrh věže, ale v minulých dnech si investor požádal už i o vydání územního rozhodnutí na její stavbu.

„Někdy na přelomu ledna a února mi volal zástupce firmy Stand by, že už mají všechny poklady potřebné k povolení pohromadě, a že by chtěli na podzim začít stavět. Jenže v té době počítali s tím, že budou moci územní a stavební řízení zahájit současně, což v tomto případě není možné,“ poznamenal starosta. Přesto je prý ale reálné, že stavba netradiční výškové konstrukce s vyhlídkou začne nejpozději příští rok.

Radnici se návrh celkového řešení zamlouvá. Starosta popisuje vysílač jako stavbu moderního stylu, kterou bude zhruba do poloviny obepínat venkovní ochozové schodiště, a v druhé části pak povede schodiště uvnitř věže až k plošině. "Věž se má nacházet asi dvě stě metrů od turistické trasy, takže jsme to už konzultovali s místním Klubem českých turistů, že by se k ní mohla vyznačit nějaká odbočka. A že přes sezónu by tam mohla být i obsluha vyhlídky."

Na Bělohradsku dnes žádná rozhledna není. Od loňska existuje pouze návrh zcela nové turistické rozhledny na vrchu 630 metrů vysoké Zvičiny, který představilo sdružení Podzvičinsko. „Ve městě a okolí žádnou veřejně přístupnou výškovou stavbu nemáme, ale snad ještě za první republiky stávala na kopci Homolka ve směru na Miletín dřevěná rozhledna. A v minulém období jsme zvažovali, že bychom někde nějakou věž postavili, takže nám před dvěma lety nabídka společnosti T-Mobile a Eurotel přišla docela vhod,“ dodává Pavel Šubr. (jn)