Hořicko - Obce Hořicka - Nový Bydžov - Ministr John uklidňoval vyhrocenou situaci v Bydžově Pondělí 15. dubna 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
17.1.2011 - www.mfdnes.cz
Ministr John uklidňoval vyhrocenou situaci v Bydžově

Město čelící násilnostem navštívil ve čtvrtek 13.ledna ministr vnitra. Kritizoval starostu za najímání bezpečnostní agentury, ale slíbil zákon o hazardu.

Ministr vnitra Radek John se včera přijel osobně seznámit s vyhrocenou situací v Novém Bydžově. Spolu s krajským policejním ředitelem Petrem Přibylem slíbili starostovi, že pokud by se problém s násilníky prohluboval, posílí počet policistů ve městě.

„Když se tu stane trestný čin, je potřeba ho rychle vyšetřit, rychle dostat před soud a rychle potrestat, aby pachatelé nechodili po ulici. Tady v Bydžově se to daří, dopadení pachatelé jsou stíháni vazebně,“ prohlásil John.
Lidé v Novém Bydžově začali žádat o pomoc a sepsali petici po sérii přepadení a znásilnění ke konci roku. Další tři ozbrojená přepadení se odehrála minulý týden, podle starosty šlo vždy o násilí páchané tamní romskou menšinou. Město si začátkem ledna najalo soukromou bezpečnostní agenturu, ale to na včerejším setkání ministr kritizoval. „Pan starosta by měl víc věřit policii a nenajímat agenturu, to nepovažuji za správnou cestu. Agentury by v této zemi práci policie nahrazovat neměly,“ řekl John. „Podle statistiky se počet násilných trestných činů v Bydžově nezvyšuje. Jen se tady shodou okolností ke konci roku nakumulovaly nešťastné události,“ uvedl ministr a připomněl, že objasněnost násilných trestných činů je na Bydžovsku nejvyšší v kraji.

Starosta Pavel Louda se s ministrem vnitra shodl na potřebě nového zákona o hazardu. Gamblerství je totiž dalším velkým problémem města, tamní sociální odbor má v plánu odebírat hříšníkům dávky v hmotné nouzi nebo je nezaměstnávat na veřejných pracích. „Slíbil jsem panu starostovi, že se zasadím o zákon o hazardu. Chceme zdanit provozovatele hazardu tak, aby to bylo férové,“ souhlasil s potřebou bojovat s gamblerstvím sociálně slabých obyvatel John.
Bydžovský starosta novinářům řekl, že se chce setkat se zástupci romských rodin: „Budeme diskutovat a budu jim vysvětlovat, že zákon platí pro všechny stejně.“

V posledních dnech dostaly události v Novém Bydžově nový spád. Policie zatkla dva muže podezřelé z násilného přepadení dvou chlapců, které se odehrálo minulý týden. A včera přijel do města, které si stěžuje na malou aktivitu policie, dokonce ministr vnitra.Policisté se brání nařčení bydžovského starosty Pavla Loudy, že policie ve městě selhává. „Objasněnost případů násilné trestné činnosti činí v Novém Bydžově 88 procent, což je nejvíc v rámci regionu Královéhradecka,“ uvedl vedoucí územního odboru Policie České republiky v Hradci Králové Petr Krása. Státní policie sloučila k 1. lednu bydžovské a nechanické obvodní oddělení, takže v regionu je nyní k dispozici 24 policistů namísto dosavadních 15. V Bydžově chce policie zřídit pracoviště speciálního týmu kriminalistů, který by měl v regionu začít působit co nejdřív. „Slíbil jsem panu starostovi, že pokud by problém eskaloval, bude tu k dispozici ještě více policistů,“ prohlásil včera ministr vnitra Radek John.

Po pachatelích dalších dvou přepadení, která se rovněž odehrála začátkem ledna, policisté pátrají. Zatím mají detailní popis a sestavený portrét jednoho z Romů, kteří minulou středu napadli a surově zbili studenta gymnázia na cestě do školy.

Bydžovská radnice tento týden také zopakovala kontroly v hernách a v pondělí na listinu gamblerů připsala tři nová jména hráčů, kteří utráceli sociální dávky na automatech. Právě v boji proti gamblerům by měla pomoci včerejší Johnova návštěva. Ministr starostovi Bydžova slíbil, že se zasadí o zákon o hazardu, který považuje za klíčový. „Chceme zdanit provozovatele hazardu tak, aby to bylo férové. My všichni doplácíme na gamblery neskutečné peníze, mnohem vyšší, než stát vybere na daních,“ řekl John.

Napjatá situace v Novém Bydžově trvá už několik měsíců. Po několika loupežných přepadeních a listopadovém znásilnění jednadvacetileté dívky vydal starosta Pavel Louda oficiální prohlášení, ve kterém ostře kritizoval Romy a označil je za původce násilných činů.

Následovala série bezpečnostních opatření, mezi nimi i pravidelné kontroly v hernách, při kterých sociální odbor ve spolupráci s policií odhaluje gamblery pobírající sociální dávky. Přistiženým hráčům hrozí odejmutí dávek pomoci v hmotné nouzi. To je postrašilo a na určitou dobu přestali do heren chodit. Pokud jsou hříšníci v evidenci úřadu práce, ocitnou se na takzvané bleděmodré listině gamblerů a město je odmítne zaměstnat v rámci veřejně prospěšných prací.
„Herny byly do slova a do písmene prázdné. Obsluha nám potvrdila, že se lidi bojí a do heren nechodí,“ uvedla po prvních kontrolách vedoucí sociálního odboru na novobydžovské radnici Daniela Lusková. Nyní prvotní opatrnost opadla a už devět gamblerů pobírajících sociální dávky se ocitlo na listině.

Od pátku do neděle teď s udržením pořádku ve městě pomáhá pražská bezpečnostní agentura, kterou si najalo město za necelých 17 tisíc korun na víkend. Za to však ministr vnitra vedení města kritizuje, nepovažuje takový postup za šťastný.

Opatření, která Bydžov přijal

* zřídil komisi pro bezpečnost ve městě
* vyhlásil výběrové řízení na dva nové strážníky a koupil jim automobil
* ve spolupráci s Policií České republiky kontroluje herny a přistižené hráče, kteří současně pobírají sociální dávky, zapisuje na "bleděmodrou listinu"
* navázal spolupráci s Jaroměří a Chomutovem, kde mají podobné problémy
* pro řešení romské otázky zřídil linku pro pořádek a bezpečnost ve městě - linkaproporadek@novybydzov.cz
* zřídil mobilní telefonní linku na městskou policii - 777 48 48 48
* najal bezpečnostní agenturu, která hlídkuje ve městě o víkendech
* dohodl se na spolupráci s poslankyní Ivanou Řápkovou, bývalou primátorkou Chomutova, ve vyvíjení tlaku na legislativu (chce prosadit snadnější odebírání sociálních dávek těm, kteří je zneužívají, a pro majitele nemovitostí zpřísnit podmínky k pronajímání prostor k bydlení)
* bude jednat se zástupci romské menšiny a chce vybrat domovníky, kteří by řešili problémy v konkrétních lokalitách

Kateřina Vítková - Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)