Hořicko - Obce Hořicka - Pecka - Na Pecce se otevírá třetí legionářské muzeum v zemi Sobota 13. července 2024 
Obce Hořicka
 Regiony na Hořicku >>>
 Za hranicemi Hořicka >>>
 Po kom se jmenují ulice Hořicka? >>>
 Bašnice - www
 Bezník
 Bílsko
 Bílsko - www
 Boháňka
 Boháňka - www
 Borek
 Březovice
 Bříšťany
 Cerekvice nad Bystřicí
 Červená Třemešná
 Červená Třemešná www
 Cerekvice n.B.- www
 Chodovice
 Chomutice
 Chomutice - www
 Chroustov
 Chvalina
 Dachovy
 Dobeš
 Dobrá Voda
 Dvůr Králové
 Dobrá Voda - www
 Holovousy
 Holovousy - www
 Hořice
 Hořice MěÚ - www
 Jeníkov
 Jeřice
 Konecchlumí
 Lázně Bělohrad - Anenské lázně
 Lázně Bělohrad MěÚ
 Lázně Bělohrad
 Lískovice
 Lískovice - www
 Lukavec
 Miletín
 Miletín - www
 Milovice
 Milovice camping
 Mlázovice
 Mlázovice - www
 Nový Bydžov
 Nechanice
 Nechanice - www
 Nová Paka - www
 Nová Paka
 Ostroměř
 Ostroměř - www
 Pecka
 Pecka - www
 Petrovičky
 Podhorní Újezd - Vojice
 Podhorní Újezd - Vojice - www
 Polšť
 Rašín - www
 Rohoznice s Horkami a Polákovem( Polštěm)
 Sobčice
 Sobčice - www
 Sukorady - www
 Tetín
 Třebnouševes
 Třebovětice
 Úhlejov
 Úhlejov - www
 Želejov


JÍDELNÍČKY
Napište nám
Kontakt
info@horicko.cz
Provozovatel www.horicko.cz
Prodejní akce

Reklama
Máme pro vás tip na skvělý dárek za vysvědčení, který vaše peněženka ve zdraví přežije:
počítačovou hru na CD/DVD v originálním obalu za neuvěřitelných 49,- Kč.

www.HORICKO.cz
stáhnout
[CNW:Counter]
Na Pecce se otevírá třetí legionářské muzeum v zemi

Na půvabném peckovském náměstí vedle cukrárny Zlatá Pecka je od soboty v domě č. 12 zpřístupněno Muzeum legionářů Peckovska.

V roce 2017 zde bylo otevřeno soukromé muzeum cukrářství s názvem Historie čp. 12 a s ním i expozice, věnovaná peckovskému legionáři Františku Chramostovi, který v domě žil. Nyní se expozice rozšíří na Muzeum legionářů Peckovska. Bude třetí v republice.

„Můj děda Jiří Jůza koupil dům v roce 1943 a přenesl sem cukrářství, které provozoval už od roku 1938,“ vypráví majitel domu Petr Jůza, který zde provozuje v letní sezóně malé občerstvení.

V myšlence ukázat historii domu a další zajímavosti Pecky ho podporovali sousedé, především Zdeněk Chramosta, jehož dědeček byl legionář a strojvůdce obrněného vlaku, který začátkem 20. let odvážel české legionáře ze Sibiře. „Máme po dědovi spoustu reálijí a zeď Pavel přišel s nápadem, že by právě v domě, kde děda žil, mohlo vzniknout legionářské muzeum,“ je sdílnější Zdeněk Chramosta.

Petr Jůza pak oslovil Československou obec legionářů, která pomohla s realizací muzea na Pecce, po Praze třetího v republice.

V první místnosti najdou příchozí informace o vzniku legií, analýzu o počtu legionářů, dokumenty o francouzských, ruských a italských legiích. Část je věnována Františku Chramostovi, který byl mašinfírou na obrněném vlaku Orlík a rovněž dalším legionářům Peckovska. „Ukázalo se, že jich je 34. Pradědeček paní starostky byl například italský legionář,“ doplňuje zasvěceně Zdeněk Chramosta.

Další prostor je věnován vývoji vzniku republiky a druhému odboji. Připomenut je zde i Josef Štemberka z Pecky, poslední farář v Lidicích. Expozice je zakončena rokem 1948.

„Cílem je ukázat, jak žili lidé za první republiky a jaké úsilí, odvahu museli vynaložit naši předci v boji za demokracii. Připomenout, že těžko se svoboda získává a velmi lehce se ztrácí,“ sděluje Zdeněk Chramosta.

Výstavu doplňují dobové uniformy, zbraně, dokumenty i týlový materiál. „Petr tady nechal ruce, i výmalba je poplatná době, finančně se projekt z větší části zafinancoval, “ prozrazuje Chramosta.

Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100, zajišťoval instalaci expozice. „ Zaměřili jsme se také na to, jak žili legionáři po návratu z války a jak se jim podařilo etablovat do života.“

Na domě č. 12 bude v sobotu odhalena také pamětní deska, věnovaná Františku Chramostovi a kopie vlajky, kterou Orlík nesl.

Autor: Iva Kovářová, jicinsky.denik.cz